20
мај, 2024
445573820_459595340076967_2926578294637126148_n
Денови на занаетчиство во ООУ „Блаже Конески“- Скопје
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На огромно задоволство на сите учесници и посетители, денес по третпат, традиционално во нашето училиште се одржа настанот ,,Денови на занаетчиство во ООУ “Блаже...

17
април, 2024
20240319_100354_4000
МИО проект во соработка со ООУ „Јоаким Крчовски” од с. Волково
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во нашето училиште започна реализација на МИО проектот во соработка со ООУ ,, Јоаким Крчовски” од с. Волково. МИО училницата ќе биде почеток на...

22
февруари, 2024
425401537_394355266600975_2654136099672600743_n
Проект „Дигитален пластичен отпад“ поддржан од Амбасадата на САД во Македонија
12:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

ООУ „Блаже Конески“ – секогаш во чекор со современата технологија и иновациите! На големо задоволство на нашите ученици, а во соработка со Здружението „Ино...

21
февруари, 2024
428605165_406522275384274_2076309279145356837_n
„Мајчиниот јазик како аманет за навек“ – 21-ви Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

По повод 21-ви Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик во нашето училиште ООУ „Блаже Конески“ се одржа настан на тема „Мајчиниот јазик како аманет...

30
јануари, 2024
424581535_884826983648383_9195348893139023164_n
Чешкиот амбасадор во Македонија – Јарослав Лудва го посети основното училиште „Блаже Конески“
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

ООУ „Блаже Конески“ Општина Аеродром има талентирани ученици кои постигнуваат успеси на меѓународно ниво и со кои сите ние се гордееме! Денес чешкиот амбасадор...

15
декември, 2023
410112699_365429822826853_7584545248734141043_n
ООУ „Блаже Конески“ Скопје – патронен празник 2023
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Денес на 15.12.2023 со свечена приредба, нашето училиште: ООУ „Блаже Конески“, го прослави својот патронен празник, но воедно и јубилејот 30- години, без физичкото...

06
јуни, 2023
IMG-6095d4405e2cd63e70817bd1ef4926ce-V
Учество на првиот меѓународен детски фестивал „Децата за децата“
10:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 06.06.2023 год во нашето училиште беа доделени дипломи на учениците и менторите за учество на првиот меѓународен детски фестивал „Децата за децата“, а...

25
мај, 2023
received_957932035460102
Литературен и ликовен конкурс за ликот и делото на нашиот револуционер Гоце Делчев
10:00 - 15:00
Врање, Р.Србија

Ученици од IV-1 одд од ООУ „Блаже Конески“ под менторство на одделенскиот наставник Јадранка Клисарова уште еднаш се закитија со меѓународни награди во соседна...

06
април, 2023
339259199_751480223139619_8287211896714910233_n
♟️Шах – спортска игра на квадратна табла за двајца играчи
09:00 - 13:00
СЦ „Марко Божиновски“

🧠 Денеска во СЦ „Марко Божиновски“ се одржа општински турнир во шах во организација на Шаховски сојуз на град Скопје и Шаховската федерација. На...

01
април, 2023
337149938_1251121392465585_3970231340071491323_n
Засади, научи, промени – ❤️ ЗА СИТЕ НАС ❤️
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Допирот со земјата и природата нѐ направи среќни 🍀🌍🌞🌷 🌺Голема благодарност до сите родители, ученици, вработени од нашето училиште кои со огромна посветеност, мотивираност,...

21
март, 2023
332230655_927107175142514_4257257219539840523_n
Светски ден на лицата со Даунов синдром
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Сите сме буквално еднакви, дури и кога сме различни💓 Традиционално во училиштето го одбележуваме овој ден со носење на шарени чорапчиња во знак на...

21
февруари, 2023
332103604_1127393168657847_4194841176629629402_n
Одбележан меѓународниот ден на мајчиниот јазик
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 21 февруари 2023 година, ООУ „Блаже Конески” – Аеродром беше домаќин и го одбележа меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Настанот беше посетен...

12
февруари, 2023
efekt na staklena gradina 2
Искуствено учење за животна средина и климатски промени
09:00 - 11:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На часот по природни науки во нашето училиште во рамките на проектот „Искуствено учење за животна средина и климатски промени“, нашата наставничка по природни...

11
февруари, 2023
ezgif-2-4688428cac
Недела на информатиката
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од 4-1 одд  и одделенскиот наставник Јадранка Клисарова добија сертификати за своите изработени  активност по повод ,,Недела на информатиката”. Повеќе детали тука

16
декември, 2022
61D58AE1-3B6B-4E41-9087-F8A3BEF49467
101 година од раѓањето на нашиот патрон, големиот великан Блаже Конески
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Нека ни е честит денот на нашиот патрон, големиот великан Блаже Конески (19.12.1921 ‒ 8.12.1993)! На 19.12.2022 чествуваме 101 година од неговото раѓање. Блаже...

30
ноември, 2022
1
„Регионално партнерство и поддршка за франкофонски студенти“
11:00 - 12:00

ОOУ „Блаже Конески“ потпиша меморандум за соработка  со Здружението на професори по француски јазик на Република Северна Македонија да биде дел од проектот „Регионално...

11
ноември, 2022
IMG_20221111_091806-min
Освоена специјална награда за млади креативци на манифестацијата „Макинова“
12:00 - 13:00

Ученикот Давид Марина од VII-1 одд., под менторство на наставничката Марина Дуева, на манифестацијата „Макинова“ за својот изум доби специјална награда за млади креативци.

10
ноември, 2022
20221111_104342
Мобилен парламент
11:00 - 12:00
Собрание на Р.С.Македонија

Присуство на ученици од ООУ „Блаже Конески“ на дебата и парламентарна дискусија во рамки на „Собрание на отворно со пратениците“ од Собранието на Р.С.Македонија.

01
ноември, 2022
313959218_6006855452681841_6529014371703145091_n
Бесплатни таблет уреди
11:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во Општинското Основно училиште „Блаже Конески“ се реализираше проектот и се доделија бесплатните таблети. Градоначалникот Тимчо Муцунски коj присуствуваше на доделување на таблетите потенцираше...

15
октомври, 2022
314605401_171700728866431_8480793352831279411_n
Освоени награди на Републичкиот детски литературен конкурс на тема „Жуборења од Радика 2022“
10:00 - 11:00

На Републичкиот детски литературен конкурс на тема ,„Жуборења од Радика 2022“, нашите ученички се закитија со награди: Јана Митровик доби гран при за својата...

28
мај, 2022
IMG-8847c0ad6ce3d8e853fe3fcf35362492-V
Државен натпревар по англиски јазик
09:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На државниот натпревар по англиски јазик одржан на 28.05.2022 нашата ученичка Срмена Петревска од 9-1 одделение освои убедливо ПРВО место со 100 поени под...

27
мај, 2022
diploma LI
Државен натпревар по хемија
09:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На државниот натпревар по хемија кој се одржа на 27.05.2022, ученичката Леонида Илијоска од 9-2 одд. освои втора награда, а ученикот Стефан Серафимовски од...

23
мај, 2022
IMG_20220523_102408
Доделување на наградите за Државниот литературен и ликовен конкурс во чест на Гоце Делчев
11:00 - 12:00
ООУ „Гоце Делчев“ - Скопје

Претставници на Претседателството на Сојузот на просветни работници на Република Северна Македонија на ден 23.05.2022 год во ООУ „Гоце Делчев“ Скопје со пригодна програма...

19
мај, 2022
FB_IMG_1654539653343
Денови на креативност – денови на занаетчиство во ООУ„Блаже Конески“ – Скопје
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Проект: „До врвот на успехот преку патот на занаетот“ Носител на проектот: директор на ООУ „ Блаже Конески“ – Скопје, м-р Виолета Ристовска Координатори...

12
мај, 2022
thumbnail_1652873700401
Проект: Изградба на игралиште во Долно Лисиче
11:00 - 13:00
Општина Аеродром

На ден 12.05.2022, во Долно Лисиче беше организиран настан за промоција на новото игралиште кое е изградено на иницијатива на учениците од три училиште...

07
април, 2022
IMG_20220407_101455
17-ти роденден на Општина Аеродром
11:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Денес во нашето училиште се одбележа 17-тиот роденден на Општина Аеродром. По тој повод имавме чест и задоволство градоначалникот Тимчо Муцунски да ни биде...

01
април, 2022
IMG-4acaffc122c21d28bb00fc29286cddb4-V
Светски ден на Аутизмот
09:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

По повод 2 Април Светскиот ден на Аутизмот, во нашето училиште се реализираа повеќе активности за одбележување на неделата за прифаќање и подигнување на...

31
март, 2022
dkc_karpos1
Пласман во полуфинале на „Ученичка Квизотека“
10:00 - 12:00
ДКЦ Карпош

Учениците од деветто одделение: Стефан Серафимовски, Дани Ѓорѓиева и Мартин Стефановски, на ден 31.03.2022 се пласираа во полуфиналето на „Ученичка Квизотека“ која се одржува...

21
март, 2022
IMG-4f1ba9a82e739ce01cd77237c38bfac0-V
Одбележан Денот на пролетта и Светскиот ден на водата
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од III-3 од ООУ„Блаже Конески“ денес со цел да го одбележат доаѓањето на пролетта, како и одбележување на Светскиот ден на водата засадија...

18
март, 2022
viber_image_2022-03-21_14-00-34-254
Акција за садење на дрвца и разубавување на училишниот двор и училишниот хол во пресрет на денот на пролеттa
11:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од четвртите одделенија на ден 18.03.2022 (петок) од ООУ„Блаже Конески“ – Аеродром засадија дрвца во училишниот двор, а воедно засадија и цвеќиња за...

13
март, 2022
logo-2-1-728×1024
Математички државен електронски натпревар ПИ-Ден
09:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 13.03.2022 учениците од III- 2 одд. учествуваа на математичкиот државен електронски натпревар ПИ-ДЕН кој секоја година традиционално се организира во чест на...

09
март, 2022
275535818_5231766376868055_5002191212330780474_n
Проект „НАШ ГРАД“
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 09.03.2022 година во просториите на нашето училиште ООУ„Блаже Конески“ се одржа еднодневна работилница за архитектура и јавни простори од страна на Здружението „КАЖИ...

29
декември, 2021
270038488_4744559422232877_2803930007665901119_n
Искрени честитки за Новата година од најмладите
10:00 - 11:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Денес им го разубавивме денот на неколку жители од населбата Аеродром, им подаривме честитки и им ја честитавме Новата 2022 година.

21
декември, 2021
268876655_4961918917186137_5784334588936453582_n
Хуманитарна акција „Подари пакетче, подари радост“
11:00 - 13:00
ООУ„Блаже Конески“ - Скопје

Уште еден прекрасен ден, исполнет со многу емоции. Нашето училиште со своите наставници, Тинка Пачоска и Марија Костовска во соработка со Црвениот Крст учествуваа...

17
декември, 2021
269093700_1521131204919044_2761760254307821172_n
100 години од раѓањето на нашиот патрон Блаже Конески
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Блаже Конески остави трајна вредност во македонското творештво и развојот на македонската литература и култура. Нашето училиште, кое гордо го носи неговото име ја...

03
декември, 2021
IMG_20211203_110620
3 Декември „Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби“
08:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Денес учениците од III-1 одд го одбележаа „3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби“. Нашите ученици секојдневно се дружат и подаруваат...

26
ноември, 2021
IMG-a180aef72f076911f17c00145bcfaa6f-V
Обработка на тема „Значењето на парите“
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од III-1 одделение цела седмица по математика работеа на тема пари. Да ги прошират знаењата, одделенскиот наставник Јадранка Клисарова на 26.11.2021 година реализираше...

24
ноември, 2021
viber_image_2021-12-15_00-13-44-303
Изведена симулациона вежба за заштита на вработените и учениците при пожар и земјотрес
11:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 24.11.2021 година во нашето училиште ООУ „Блаже Конески“ – Аеродром, се одржа симулација на вежба за заштита на вработените и учениците при...

23
ноември, 2021
259907578_4860080677369962_547366425991344681_n
Ученичка квизотека
10:00 - 13:00
Детски Културен Центар

Eкипата од ООУ „Блаже Конески“ – Скопје во чиј состав денес беа учениците: Стефан Серафимовски, Дани Ѓорѓиева и Мартин Стефановски, на натпреварот во Ученичката...

13
ноември, 2021
flat-design-handmade-with-kids-drawing-painting-illustration_1284-27132
Меѓународна ликовна изложба за деца и младинци „13 Ноември“
10:00 - 18:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од ООУ„Блаже Конески“ учествуваа на ликовниот конкурс на тема: „Меѓународна ликовна изложба за деца и младинци 13 Ноември“ oрганизиран од „Детски ликовен центар“...

11
ноември, 2021
IMG_20211105_152528
Републички ликовен конкурс „11 Октомври“
10:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На републичкиот ликовен конкурс „11 Октомври“, нашите ученици и ментори се закитија со дипломи за освоено прво и второ место. Конкусот беше организиран од...

28
октомври, 2021
IMG-fefa0faa01f2306d7ad18592165dc15e-V
Вредни рачиња, среќни пчелки
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од III-3 одделение изработија хотели за пчели кои ќе бидат наместени во училишниот двор. Пчелите иако се во урбана средина, секогаш ќе имаат...

20
октомври, 2021
2
20 Октомври – Светски ден на јаболкото!
08:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од III-1 одделение со интегриран работен ден го прославија „20 Октомври – Светскиот ден на јаболкото“. Учениците учеа, играа, вкусуваа вкусови, споредуваа, цртаа...

15
октомври, 2021
IMG-af11cf61b2686c399bd2dd565dafe378-V (1)
Одбележан глобалниот ден за миење раце
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Водата е неопходна за одржување на личната хигиена, а сапунот е составен дел од тој процес. Во рамки на одбележување на глобалниот ден за...

14
октомври, 2021
246475210_4745782015466496_295342760699625850_n
„Недела на борба против гладта“
10:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Велат човек е голем онолку, колку што дава и дарува од срце! И оваа учебна година, нашето училиште ја покажа својата хуманост на дело,...

10
октомври, 2021
viber_image_2021-10-19_17-40-14-092
Хуманитарна акција по повод „Детска недела“
10:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

По повод Детската недела од 4 до 10 октомври 2021 година нашето училиште традиционално организираше Хуманитарна акција во облека, обувки и играчки, која беше...

21
септември, 2021
242360269_976450426469421_1510541844532802692_n
Светски „Ден без автомобили” и европска недела на мобилност „BeActive“
09:00 - 12:00
Општина Аеродром

По повод светскиот „Ден без автомобили” и европска недела на мобилност „BeActive“, Сојузот на училишен спорт на Аеродром, согласно своите програмски активности, на 21...

06
септември, 2021
240473620_4710606502306749_7581318696487675304_n
Отворена сензорна соба
11:30 - 12:30
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во рамките на проектот „Биди ин, биди инклузивен, биди инклудиран“ денеска во нашето училиште во присуство на првата дама на Р.С.Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, како...

01
септември, 2021
IMG-686838a027a4d8eef0039a06425d0164-V
Среќен почеток ученици!
09:00 - 15:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Како и секоја претходна година, така и оваа, во ООУ „Блаже Конески“ учебната 2021/2022 година започна редовно. Целосно подготвено според соодветните протоколи за новонастаната...

18
август, 2021
Picture2-2
Препознавање на појавата на семејно насилство на територија на Општина Аеродром
11:00 - 12:30
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Справувањето со родова не-еднаквост и различните димензии на насилството врз жителите на територија на Општина Аеродром се фокусот на проектната активност на ЕУ ИНСТИТУТ...

17
јуни, 2021
ijsologo
Успеси на натпреварите по хемија
09:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

По завршување на општинскиот, регионалниот и државниот натпревар по хемија, нашата ученичка Тина Алкова од 9-2 оддeление ги постигна следните резултати:   Нашата ученичка...

10
јуни, 2021
200776971_123262219882604_5539106924305151978_n
Засадени дрвја во дворот на нашето училиште
12:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Засадени се 4 висококвалитетни дрвја во дворот на нашето училиште Блаже Конески. Вложувањето во чиста и здрава околина за учениците е на врвот на...

05
јуни, 2021
IMG-94539efbbc41771714b3b971316f22f7-V
Завршна манифестација на Републичкиот литературен фестивал „Ракатки 2021“
11:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 5 јуни 2021 година се реализираше завршна манифестација XVII Републички литературен детски фестивал „Ракатки 2021“, под покровителство на Министерството за култура, во дворот...

21
мај, 2021
IMG_20210521_115608
„Играта на зборови може да повреди“
11:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На датум 21.05.2021 година, преку платформата Microsoft Teams во основното училиште „Блаже Конески“ – Аеродром, на учениците од седмо, осмо и деветто одделение им...

12
мај, 2021
186322202_2998356387053696_1269308575883167741_n
I место – Гран при награда на училишниот фестивал на креативни дела организиран од гимназијата „Алгоритам“
12:00 - 13:00
Europe House - Скопје

Училишен фестивал на креативни дела од областа на дигиталната уметност и литература 2021 година, организирано од гимназијата „Алгоритам“ По извршената селекција од страна на...

04
мај, 2021
goce
Меѓународна манифестација ,,Гоцеви денови“ – 2021
09:00 - 12:00
Online

Меѓународна манифестација ,,Гоцеви денови“ – 2021 ,,Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите’’ Ретки се народите кои имат личности од...

27
април, 2021
thumbnail_IMG_20210426_113818
Учество на детскиот ликовен конкурс на тема „Европското знаме на мојата општина“
09:00 - 10:00
ООУ „Блаже Конески“ - Аеродром

Општина Аеродром како прва општина со европско знаменце заедно во соработка со Делегацијата на Европската унија во Република Македонија и Европското движење во Република...

08
април, 2021
БОЈАН-МАКРЕВСКИ-2-1024×585
Учество на Е-Капитолијада 2021
12:00 - 13:00
Capitol Mall

Ученикот Марко Кочковски од I-2 одделение со својата првоаприлска маска учествуваше на е-капитолијада. Неговиот труд и креатовноста беа забележани од истоимената компанија за багери...

01
април, 2021
viber_image_2021-04-01_12-44-56
Одбележан „Денот на шегата“
10:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во ООУ „Блаже Конески“ – Аеродром го одбележавме 1 Април – Денот на шегата. По тој повод учениците направија ликовна изложба со своите маски...

30
март, 2021
thumbnail_IMG-686584572552e41ad949a6c796232edb-V
Проект „Сонцето и планетите околу него“
10:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Драги наши другарчиња, неодамна по предметот природни науки за второ одделение почнааа да се изучуват содржини за Сонце и сончев систем, кои особено го...

30
март, 2021
baner-fb-kmtp-2020-1030×1030
Натпревари по техничко образование
09:00 - 12:00
Online

Учениците кога се натпреваруваат развиваат интерес и желба за нови сознанија од техниката и технологијата, ги прошируваат сознанијата за патот од идеја до реализација...

26
март, 2021
Screenshot_12
Отворен ден по Граѓанско образованиe
10:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во рамките на проектот ,,Развивање на демократска клима во училиштата’’, започнат во Октомври 2020 год. нашето училиште реализираше активности, според одлуките на Ученичкиот Парламент,...

17
март, 2021
IMG-878370529ca16bc44fbbce8b53acd6dc-V
Вулкани и вулкански ерупции
08:00 - 12:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

На темата по природни науки „Вулкан“ учениците од II (второ)-2 одделение беа импресионирани од начинот на функционирање на вулканите и еруптирањето, па со нивната...

14
март, 2021
logo-2-1-728×1024
Учество на математичкиот државен електронски натпревар „ПИ-ДЕН“
10:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

И оваа година учениците од II (второ)-2 одделение се приклучија и учествуваа на Математичкиот државен електронски натпревар ПИ-ДЕН. Истиот се реализираше во чест на...

13
март, 2021
163737050_3377818998990320_9183535733983793100_n
Резултати од општински и регионални натпревари
08:00 - 12:00
Online

После покажаните одлични резултати на општинскиот натпревар по математика одржан на 20.02.2021 година, нашите ученици ги покажаа своите знаења, учествувајќи и на регионалниот натпревар...

01
март, 2021
Blagodarnica-Solem-page-001
Учество во проектот „Деца не се раѓаат со предрасуди“
09:00 - 09:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Проектот „Деца не се раѓаат со предрасуди“ е проект на Глада Худик Театар од Шведска, а е финансиран од Шведски Институт. Здружение СОЛЕМ е...

25
февруари, 2021
Screenshot_1
Одржано првото виртуелно предавање во склоп на проектот „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно“
10:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Катерина Ѓорѓиева, Специјалист за квалитет и знаења на службата за корисници на телекомуникациска компанија А1, преку интерактивно предавање им се обрати на трите четвртоодделенците...

25
декември, 2020
girl-looking-multicolored-paint-bottles-white-desk-with-her-painted-palms_23-2148088496
Одржана традиционалната меѓународна детска ликовна изложба „Флора и фауна – извор на животот и убавината“
10:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

На 25.12.2020 година се одржа традиционалната меѓународна детска ликовна изложба „Флора и фауна – извор на животот и убавината“ под покровителство на Министерството за...

23
декември, 2020
IMG-aa3d13afe7be96ea2f75a820fa216449-V
Изработка на новогодишни украси
10:00 - 15:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Во пресрет на Новата 2021 Година – нема да дозволиме радоста во детските срца да биде стопирана. Ќе се забавуваме и ќе се потрудиме...

19
декември, 2020
131927512_2742854809314127_3629917209345705966_n
Положување на цвеќе пред бистата на великанот на нашето училиште, Блаже Конески
12:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

По повод 99-годишнината од раѓањето на македонскиот лингвист, професор, академик, кодификатор на современиот македонски јазик, Блаже Конески, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, положи...

18
декември, 2020
w-32
Патронен празник – 66 години од постоењето на нашето училиште
08:00 - 15:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Во нашето училиште, по повод нашиот патронен празник и деведесет и девет години од раѓањето на нашиот патрон и великан Блаже Конески, беше распишан...

16
декември, 2020
prednovogisno-ukrasuvanje-2020 (6)
Предновогодишни активности на нашите првачиња
10:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Погледнете како се забавуваа нашите првачиња за време на процесот на декорација на нашето училиште. Нивните прекрасни идеи за новогодишните креации внесоа топлина и...

01
декември, 2020
federacija-sport-(2)
Спортуваме, се мотивираме, внимаваме и се грижиме за физичкото и менталното здравје на малите херои
10:00 - 12:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Предизвикот од Федерацијата на училишен спорт беше прифатен од учениците на нашето училиште. Активностите беа координирани од страна на тандем наставниците Виктор Наумов и...

21
ноември, 2020
UNI313784
Поттикнување на учење преку игра и стекнување на социоемоционални вештини кај деца на возраст од 3 – 10 години
10:00 - 12:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

На 21.11.2020 наставничката Јадранка Клисарова учествуваше со свое предавање на ЕДУИНО вебинар: „Поттикнување на учење преку игра и стекнување на социоемоционални вештини кај деца...

18
мај, 2020
mkd-460113
Општина Аеродром додели „ПОФАЛНИЦИ“ за учество во ,,ТВ училница” и успешно претставување на воспитно-образовниот процес
11:00 - 12:00
Македонска Радио Телевизија

На ден 18.05.2020 година општина Аеродром им додели „ПОФАЛНИЦИ“ за учество во „ТВ училница“ и успешно претставување на воспитно-образовниот процес во период на пандемија...

08
мај, 2020
Sara-Andonovska-9-1
„9 Мај – Денот на Европа“
10:00 - 14:00

Деветти Мај е Ден на Европа. На овој ден го прославуваме единството, мирот и еднаквоста на стариот континент, а го одбележуваме од 1985 година....

05
мај, 2020
1
ТВ училница – „Препознај буква „И“ “ и „Наоѓање и цртање прави агли со користење квадрат“
10:00 - 12:00
Македонска Радио Телевизија

За времетраењето на превентивните и заштитни мерки кои се на сила во нашата држава, а согласно кои образовните институции не работат започна и новиот...

04
мај, 2020
MRTV-Jadranka online cas
ТВ училница – „Местоположбата на предметите“ и „Пред крстосница“
10:00 - 12:00
Македонска Радио Телевизија

Во период на светска пандемија Министерството за образование и наука и УНИЦЕФ креираа план за тоа како во оваа вонредна ситуација и во домашни...

09
април, 2020
online-education-laptop_1133-386
Видео лекција – Обработка на песна: „Лесно е да се лета“
12:00 - 13:00

Е – Училница е место на кое се најде и мојата лекција: Обработка на песна: „Лесно е да се лета“. Овие видео лекции се...

03
април, 2020
Screenshot_1
Вежби во домашни услови за секој!
10:00 - 11:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Вежби во домашни услови за секој – видео подготвено од нашиот наставник по физичко и здравствено образование – Дејан Стојанов  

01
април, 2020
91591837_537438153852232_5321284696707956736_o
ПРЕДИЗВИК за подготовка на џебна сликовница ✍🎨
10:00 - 13:00

Учениците од I-2 со одделенскиот наставник Билјана Мирковиќ го прифатија предизвикот, го искористија слободното време на креативен, едукативен и забавен начин со својата визија...

27
март, 2020
flat-design-handmade-with-kids-drawing-painting-illustration_1284-27132
Креативен и забавен начин за изработка на огномети
11:00 - 12:00

Со оглед на моменталната состојба во нашата држава седиме дома и ги следиме упатствата и насоките дадени од страна на наставничките, МОН и образовните...

14
март, 2020
logo-2-1-728×1024
ПИ-ДЕН
10:00 - 13:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Сојузот на математичари на Македонија во чест на меѓународниот ден на математиката, 14 март, организираше математички државен електронски натпревар ПИ-ДЕН. Имавме неверојатна шанса да...

14
март, 2020
IMG_9666
Учество на Интернационалниот натпревар по информатика Дабар 2019
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 14.11.2019 година учениците од VI, VII i XIX одделение учествуваа на Интернационалниот натпревар по информатика Дабар 2019. Одговорен наставник: Билјана Индова

26
февруари, 2020
Poseta-na-sobranie-2020-(8)
Посета на Собранието на Република Северна Македонија
09:00 - 13:00
Собрание на Република Северна Македонија

На 26.02.2020 год. учениците од петтите одделенија го посетија Собранието на Република Северна Македонија. Целта на посетата беше запознавање со Собранието како носител на...

14
февруари, 2020
coding
Недела на информатиката
12:30 - 13:10
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во нашето училиште ООУ„Блаже Конески“ – Скопје на 14.02.2020 година во I-1 одделение со одделенскиот наставник Јадранка Клисарова се реализира час „Заштита на интернет“...

12
февруари, 2020
84605368_2579010692378550_5393125158674235392_n
Врсничка едукација на тема: „Трговија со луѓе“
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 12.02.2020 година во просториите на нашето училиште се одржа врсничка едукација од страна на Црвениот Крст на ОО Кисела Вода на тема:...

19
декември, 2019
IMG_2605
„Зимска бајка” – 65 години постоење на нашето училиште!
11:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Oдбележавме уште еден патронат, овој пат 65 – годишен јубилеј! „Зимската бајка”, стана реалност. На јубилејот од страна на директорката Сузана Настовска им беа...

15
декември, 2019
79487319_2854707487907301_1031268999784038400_n
Хуманитарна акција
08:00 - 16:00

Учениците од нашето училиште од прво до деветто оделение, во соработка со Црвениот Крст, во периодот од 05.12.2019 до 15.12.2019 година донираа призводи за...

07
декември, 2019
IMG_20191207_114421
Учество на „Фестивалот од децата за децата (со попреченост во развојот)“
09:00 - 14:00

Денес на 07.12.2019 година нашите првачиња учествуваа на „Фестивалот од децата за децата (со попреченост во развојот)“, фестивалот се одржува по седми пат. Децата...

27
ноември, 2019
78221373_2506567192956234_7890841064423030784_n
Eдукација на тема „Болести на зависности“
08:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во ООУ „Блаже Конески“ на ден 27.11.2019 год. членовите и координаторите на Црвениот Крст на РСМ – Општинска Организација Кисела Вода, одржаа предавање на...

27
ноември, 2019
girl-looking-multicolored-paint-bottles-white-desk-with-her-painted-palms_23-2148088496
Меѓународна детска ликовна изложба „Флора и фауна – извор на животот и убавината“
08:00 - 14:00

На 27.11.2019 година се одржа традиционалната „Меѓународна детска ликовна изложба „Флора и фауна – извор на животот и убавината“, под покровителство на Министерството за...

20
ноември, 2019
75262298_10218306270980733_3664321300714749952_n
Светскиот ден на детето
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 20.11.2019 година, во фискултурната сала на училиштето, се одржа настан по повод Светскиот ден на детето. Учениците од III – 2 одделение, нивните...

15
ноември, 2019
75402213_2366155246846935_2688513673185460224_o
Отворен ден по граѓанско образование во нашето училиште
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Тема: „Еколошко движење“ Во општинското основно училиште „Блаже Конески” – Аеродром се одржа Отворен ден по граѓанско образование. Темата што се обработи на отворениот...

13
ноември, 2019
thumbnail_FB_IMG_1574710516223
Меѓународна ликовна изложба 13 Ноември
10:00 - 14:00

На 13.11.2019 година се одржа традиционалната „Меѓународна ликовна изложба 13 Ноември – 2019“, под покровителство на Град Скопје, Детски ликовен центар и Градско здружение...

04
ноември, 2019
74366292_555378781954074_2170034227758759936_n
Прва награда – Литературен конкурс
11:00 - 14:00

Ученикот Димитар Јованов од ООУ „Блаже Конески” – Aеродром, ја освои првата награда на литературниот конкурс, организирана од Противпожарниот сојуз на град Скопје. Наградата...

31
октомври, 2019
IMG_20191031_133347
„Најголемиот час на светот“
08:00 - 16:00

Учениците од I-1 одделение и одделенскиот наставник Јадранка Клисарова од ООУ „Блаже Конески“ – Скопје, учествуваа на активноста „Најголемиот час на светот“, активност која...

28
октомври, 2019
20191028_085124
Учество на „Најголемиот час на светот 2019“
08:00 - 16:00

Учениците од III – 2 оддлениие и наставничката Дубравка Гешовска, се приклучија на поканата на Министерството за образование и наука, за чествување на 30-годишнината...

25
октомври, 2019
72574355_2727452983966086_5460800722134106112_n
Колективно садење дрвја
10:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во ООУ „Блаже Конески“ – Аеродором, учениците со наставниците го одбележаа „Денот на колективно садење на дрвја“. Садниците кои се донација од родител, го...

19
октомври, 2019
72753576_10215330094267723_562012868866736128_n
Учество на натпревар за креирање едукативни игри
08:00 - 15:00
Битола

На натпревар за креирање едукативни игри на тема „Учиме за НАТО – Што НАТО би можел да значи за мене“, учество на вториот конкурс...

18
октомври, 2019
humanitarian_action
Хуманитарни акции – донација на храна и облека
08:00 - 16:00

Учениците од ООУ „Блаже Конески“ од прво до деветто оделение во периодот од 14.10.2019 до 18.10.2019 година, учествуваа во две хуманитарни акции и донираа...

10
октомври, 2019
72627074_2596535860368588_652023310237827072_o
Проект „Моја машта бира да истражи тајне свемира“
08:00 - 16:00

Учениците од I-1 одделение и одделенскиот наставник Јадранка Клисарова од ООУ „Блаже Конески“ – Скопје, учествуваа на Меѓународен проект: „Моја машта бира да истражи...

09
октомври, 2019
72226823_2691095607601824_4835320322670460928_n
Одбележана детската недела
08:00 - 16:00

Во ООУ „Блаже Конески“ со низа активности на датум 10.10.2019, беше одблежана детската недела и прием на првачињата во детската организација.

07
октомври, 2019
burst
Проект „Со ракета на пат да ги откријам планетите“
08:00 - 16:00

Презентација на проектот „Со ракета на пат да ги откријам планетите“ Број на ученици: 24 Возраст: 6 години (I-1 одделение) Краток опис активноста: Учениците...

06
октомври, 2019
71743120_2773487569342279_7430161180036956160_n
02
октомври, 2019
71212638_2764220606945358_6515778400953565184_n
Одржана еко-акција во нашето училиште
09:00 - 13:00

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, заедно со помошник-директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Златко Христовски и со претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица...

17
септември, 2019
70419670_2647652198612832_5223164970534961152_n
„Движи се за здравје“
11:00 - 15:00
Градски парк - Скопје

“Движи се за здравје”- Европска недела на мобилност. Учество и настап на првонаградените ученици на градско ниво од ООУ„Блаже Конески“ – Аеродром, на 17.09.2019...

02
септември, 2019
Prv_den_2019 (1)
Среќен почеток ученици!
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во нашето училиште беше одбележан почетокот на новата учебна година. Наставничкиот колектив на ООУ „Блаже Конески“ им посака на учениците многу успех во учењето,...

30
август, 2019
3
„Училишта на 21 век“
08:00 - 16:00
ООУ „Мирче Ацев“ - Скопје

Во месец август се одржа обука за директори и наставници која се организира во рамките на програмата „Училишта на 21 век“. Таа се проведува...

19
мај, 2019
IMG-305c4bd79220a9e138214765e400af68-V
Скопскиот цветен фестивал – ,,Скопје цвета”
08:00 - 16:00
Градски парк - Скопје

Прекрасните цветни дечиња од ООУ „Блаже Конески” – Аеродром.

12
април, 2019
Screenshot_1
Едукативно – хуманитарен училишен проект
08:00 - 16:00
Музеј на Македонија

Автор на проектот: Дубравка Гешовска Соработници: Сузана Марковска – едукатор во Музеј на Р.Северна Македонија, Вангел Штериов – едукатор во Р.Северна Македонија, Владимир Богојевиќ...

12
април, 2019
56319198_2282654821957193_700697650617384960_n
Свечено менување на државното знаме
12:00 - 13:00
Кабинет на претседателот на Република Македонија

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на ден 12.04.2019 година се одржа церемонија на свечено менување на државното знаме. Манифестацијата...

01
април, 2019
55961809_10216697740949243_7998129845693317120_n
Денот на шегата во нашето училиште
10:00 - 11:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

На 01.04.2019 година во нашето училиште се одбележа денот на шегата. Нашите ученици инспирирани од своите омилени цртани ликови го разубавуваа училиштето и училишниот...

20
март, 2019
54799068_2418430421524380_4997067515432534016_n
Посета на општина Аеродром од четвртоодделенците
10:00 - 12:00
Општина Аеродром

На ден 26 Март учениците од четвртите одделенија беа во посета на општина Аеродром. Тие им поставуваа прашања на градоначалникот и вработените во општината...

02
март, 2019
1
Првата меѓународна конференција на Асоцијација на најдобрите наставници на бивша Југославија
10:00 - 16:00
Библиотека „Другарче“

На 1 и 2 март 2019 година во Скопје се одржа Првата меѓународна конференција на Асоцијација на најдобрите наставници на бивша Југославија. „Една книга,...

02
март, 2019
open-book-icons-mathematics_74440-842
Општински натпревар по математика
09:00 - 11:00
ООУ „Љубен Лапе“

На ден 02.03.2019 година се одржа општинскиот натпревар по предметот математика, во кој учествуваа ученици од нашето училиште. РЕЗУЛТАТИ ОД НАТПРЕВАРОТ: Освоено место Награден...

01
март, 2019
thumbnail_IMG_20190301_095559
Правила за безбедно управување со велосипед во сообраќајот
11:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Учениците од IV одделение следеа предавања за правилно и безбедно однесување во сообраќајот. Посебно внимание беше посветено на однесувањето во сообраќајот како велосипедисти. Предавањата...

21
февруари, 2019
53050571_2279333295444726_323906019484762112_n
Одбележан денот на мајчиниот јазик
10:00 - 14:00
ООУ Блаже Конески - Скопје

Mајчиниот јазик треба да се негува, затоа што преку него се добива основното образование и се осознова културата на светот. Во просториите на нашето,...

07
февруари, 2019
1
Учество на едукативно-хуманитарен проект „Библиотеката за децата“
10:00 - 15:00
Библиотека „Другарче“

Цел на проектот: Посета на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение во библиотека, поттикнување да читаат и да бидат хумани, да си помагаат...

19
декември, 2018
MAT_1067-2
Патрон празник
08:00 - 16:00
Општина Аеродром, Скопје

Патрон празник на ОOУ „Блаже Конески“ – Скопје Денес училиштето „Блаже Конески“ го прослави својот шеесет и четири годишен јубилеј. Нашата најголема цел и...

14
декември, 2018
44579 n
Да го превенираме насилството меѓу учениците!
10:00 - 16:00
ООУ „Александар Македонски“

Во ООУ „Александар Македонски“ во периодот од 12 до 14 декември започна проектот „Превенирање на насилното однесување во основните училишта“ во организација на Општина...

13
декември, 2018
48281684_10218191186109602_4280241128747302912_n
Зајакнување на капацитетите на училиштата за инклузивно образование
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Од 11 до 13 декември 2018 година Бирото за развој на образованието, со стручна поддршка од канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје во Општинското Основно...

18
ноември, 2018
20181113_122639
Дабар 2018 – меѓународен промотивен натпревар
08:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Дабар е интернационален предизвик, наменет за ученици од основните и средните училишта почнувајќи со прво одделение, кој има за цел да ја промовира информатиката...

13
ноември, 2018
Iva kaevik Vodd Nagrada 1 mesto 13 Noemvri
Меѓународен ликовен конкурс „13 Ноември“
10:00 - 13:00
Детскиот ликовен центар, Скопје

Учениците од нашето училиште учествуваа на Меѓународниот ликовен конкурс „13 Ноември“. Конкурсот беше по повод одбележување на Денот на ослободувањето на град Скопје. Нашите...

08
ноември, 2018
45825476_2123254477719276_5892268884672643072_n
Забавно – образовна емисија „Голем одмор”
10:00 - 12:00
МТВ

На 8.11.2018 учениците од ООУ „Блаже Конески” – Скопје, учествуваа во забавно – образовната емисија „Голем одмор” на Мaкедонската Радио Телевизија и достојно го...

25
октомври, 2018
43756487_170388493900008_401453840152395776_n
Првенство во шах за млади на град Скопје – 2018 год.
10:00 - 14:00
Хотел Александар Палас

Детскиот културен центар „Карпош“ и град Скопје по третпат во Р.Македонија беа организатори на првенството во шах за млади. На ова првенство учествуваа ученици...

11
октомври, 2018
IMG-52b46e293afab1b0d3b361260f85c170-V
Меѓународен ликовен конкурс „11 Октомври“
10:00 - 13:00
Детскиот ликовен центар, Скопје

Конкурс по повод одбележување на Денот на народното востание на македонскиот народ. Учениците од V-1 одд учествуваа со 10 ликовни дела. Освоени дипломи на...

13
септември, 2018
image1
„Одлогирај се и ајде надвор!“
09:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

„Одлогирај се и ајде надвор!“ е мотото под кое денеска извидничкиот одред „Браќа Миладиновци“ од Општина Аеродром ги презентираше своите активности пред учениците од...

22
мај, 2018
usaid
Официјалното затворање на Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство“
10:00 - 13:00
Хотел Александар Палас

На 22 мај 2018 година (вторник) во хотелот Александар Палас во Скопје се одржа церемонијата по повод официјалното затворање на Проектот на УСАИД „Со...

28
април, 2018
Rakatki-2018-2
Државен литературен фестивал „Ракатки”
08:00 - 14:00
Скопје, РМ

ООУ „Блаже Конески“ со две освоени награди на државниот литературен фестивал „Ракатки“ кој се одржа во Скопје на 27 и 28 април 2018 година....

22
април, 2018
31250403_10214264534920613_3035378577789943808_o
Светски ден на планетата Земја
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Одбележан светскиот ден на планетата Земја. Првпат Светскиот ден на планетата Земја е одбележан на 22 април 1970-та година во САД, а од 1992...

14
април, 2018
za rodenden Aerodrom
Роденденска забава „Растеме со Аеродром“ – Општина Аеродром
11:00 - 15:00
Општина Аеродром, Скопје

Општина Аеродром на 14.04.2018 година го одбележи 13-от роденден на општината со хуманитарна забава во паркот „Авион“ под мотото „Растеме со Аеродром“. Нашата ученичка...

01
април, 2018
1845050_orig
Априлијада 2014 година
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Први април 2014 година – Ден на шегата

29
март, 2018
drvja-evn
Засади дрво за позелена иднина
09:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Наслов на активноста: Зелена околина за најмладите Во школскиот двор на нашето училиште се спроведе волонтерската акција со тимот на ЕВН. Со оваа активност...

28
февруари, 2018
7a
Еко-претстава „Хокус Покус, рециклирањето е во фокус“ – Пакомак
11:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Еко-претставата „Хокус покус, рециклирањето е во фокус“ е наменета за сите дечиња и за нивните родители. Дечињата од нашето училиште преку забавни магионичарски трикови...

21
февруари, 2018
21.02.2018
Одржана манифестацијата по повод „Денот на мајчиниот јазик“
08:00 - 12:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во просториите на нашето училиште ООУ „Блаже Конески” по петти пат се одржа манифестацијата по повод денот на мајчиниот јазик 21 февруари, a темата...

19
декември, 2016
19.12.2016
Литературно читање во чест на нашиот патрон празник
10:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Литературно читање во чест на нашиот патрон, во нашето училиште „Блаже Конески” со писателите Стојан Тарапуза, Велко Неделковски и нашите ученици.

18
мај, 2016
denovi_na_pedagogija
Денови на педагогијата
08:00 - 12:00
Скопје, РМ

Настан по повод одбележувањето на деновите на педагогијата. На настанот беа презентирани програмата Еразмус+ и еТвининг. Воедно на самиот настан имаше презентација на искуства...

15
ноември, 2015
seminar
Семинар – Обука за формативно оценување
08:00 - 17:00
Охрид, РМ

Семинар за национални обучувачи за формативно оценување во организација на Бирото за развој на образованието.

14
октомври, 2015
kreativna rabotilnica1
Креативна работилница
08:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Здрава Храна под мотото – „Дојдете со здрава храна да се дружиме, за пријателство рака да си пружиме“ ​Извештај за одржано едукативно предавање со...

16
март, 2015
Нова читална од ЕВН Македонија
09:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На ден 16.03.2015 година, во нашето училиште беше отворена новата читална, проект што се реализираше преку соработката со ЕВН Македонија и Асоцијацијата за истражување,...

19
декември, 2014
blaze-koneski
60 години јубилеј
08:00 - 13:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

60 години постоење на нашето училиште!

16
октомври, 2014
16.10.2014 socni figuri
„Сочни фигури“ – Фестивал на фигури изработени од овошје и зеленчук
11:00 - 13:00
ДСУ „Св.Наум Охридски“ - Скопје

Секцијата на SLOW FOOD при ДСУ „Св. Наум Охридски“ беше организатор на Четвртиот фестивал на фигури од овошје и зеленчук именуван како „Сочни фигури“,...

30
септември, 2014
1420571518
Еко-акција „Поставување на знаци во дворот“
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

Во периодот од 17-30.09.2014 година беше спроведена еко-акцијата „Поставување на знаци во дворот“. Во акцијата учествуваа учениците од IV-2 одделение под раководство на одделенскиот...

19
септември, 2014
1420573000
Еко-акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“
08:00 - 16:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 19.09.2014 година, во соработка со Општина Аеродром и со полициски службеници, се организираше едукативно предавање за запознавање на учениците како пешаци и велосипедисти...

10
септември, 2014
3841976_orig
Отворање на ДКЦ – Детски Креативен Центар
10:00 - 15:00
Младинскиот културен центар, Скопје

Проектот на УСАИД, „Со читање до лидерство“ на 10 септември 2014 година официјално го отвори реновираниот Детски креативен центар при Младинскиот културен центар –...

16
октомври, 2013
46489_3880400730351_805054150_n
„Сочни фигури“ – Фестивал на фигури од овошје и зеленчук
09:00 - 15:00
ДСУ „Св.Наум Охридски“ - Скопје

Учество на фестивалот на фигури изработени од овошје и зеленчук „Сочни фигури“ одржан на 16-ти октомври 2013 година во државното средно училиште за рехабилитација...

10
октомври, 2013
2434696_orig
Посета на СОС детско село
10:00 - 14:00
СОС Детско село

По повод Детска недела, во училиштето беше спроведена хуманитарна акција за собирање на облека, играчки. Акцијата беше успешна, нашите родители и ученици дадоа исклучителна...

30
април, 2013
8350446_orig
Велигденски базар
08:00 - 14:00
ООУ „Блаже Конески“ - Скопје

На 30.04.2013 се одржа ВЕЛИГДЕНСКИ БАЗАР, на кој учениците ги изложија своите творби. Собраните средства беа искористени за збогатување на библиотечниот фонд на училишната...

14
март, 2013
579892_4612889322108_690081076_n
Саем на математика
08:00 - 13:00
ООУ „Љубен Лапе“ - Скопје

Учество на манифестацијата „Денови на математиката“ и светскиот Ден на ПИ.

25
јануари, 2013
4023527_orig
Посета на општина Aеродром од третоодделенците и одговорните наставници
11:00 - 13:00
Општина Аеродром, Скопје

Учениците од трето одделение од ОOУ „Блаже Конески” денеска, 27.1.2012 година, ја посетија Општина Аеродром. Третоодделенците ја разгледаа општинската зграда и се запознаа со...

03
октомври, 2012
4693000_orig
Меѓународна соработка – збратимување на училиштата ОOУ,,Блаже Конески “ – Скопје и OU,,Ibrahim Alaetin Govsa“, Fatih – Istanbul.
00:00 - 00:00
Општина Фатих, Истанбул

На 28.09.2012 директорот Фоника Станоева, педагогот Љубица Стефановска, наставниците: Јоана Бошковска, Дубравка Гешовска, Виолета Јосифова, Искра Димитријевска, Сузана Настовска и Биљана Синадиновска со 32...

You cannot copy content of this page

error: Содржината е заштитена !!